Web

Dostal se mi pod ruku nový projekt. Jde o internetové stránky vodáckého tábora, kde dělám svého času i oddílového vedoucího. Takže nabídku jsem nemohl odmítnout, hlavně jsem ale sám chtěl něco vyrobit a naučit se tak i něco nového.

Říkal jsem si, že už přibližně vím jak na to a takže to půjde samo. Možná jsem se kapku spletl.

Proto bych touhle cestou chtěl zde uvést jenom nějaké záludnosti, které mě při tvorbě potkali. Nevím, jestli to někdy někdo využije ale já určitě za nějaký čas ano takže to je i pro mě samotného.

Postup vytvoření stránek byl stejný jako zde. Našel jsem si použitelné template (šablona s podporou CSS stylu) a minimální editací jsem ho upravil k obrazu svému.Pro úpravu zdrojového kódu používám šikovný program Microsoft Expression Web 4. Na úpravu fotek Gimp 2 který mi doporučil můj kamarád.

Jenže při práci jsem narazil na některé problémy, které byly zakotveny v mojí neznalosti CSS kódu, který jsem se musel začít učit.

Zaoblení rohů

Pro všechny čtyři rohy stačí použít v css souboru u definice vlastností obrázku použít tento kód.

-moz-border-radius: 30px;
-webkit-border-radius: 30px;
border-radius: 30px;

kde 30px udává poloměr zaoblení v pixelech.
Dlouho jsem tohle všude možně hledal, když pak jsem našel tuhle šikovnou stránku a bylo vše vyřešeno, takže co bych tu ještě víc rozepisoval.
border-radius.com

Jak jednoduché!

Volba správné barvy

Na volbě barvy textu, pozadí, rámečků a co já vím čeho všech, hodně zaleží. Výhodou je, že když člověk kapku pochopí css styly ušetří mu to spoustu práce, protože zde jednou nadefinuje, jaký nadpis, text, tabulka atd. bude jakou barvou a už se o to dál nemusí starat.

Samozřejmě, že moje stránka už měla nějaké barvy předdefinované, ale ty se mi nelíbili. Takže tu je odkaz na color-hex.com míchačku barev dle libosti, pak už stačí dát zvolené označení barvy do zdrojového kódu.